Dobrých holubů je podstatně více než dobrých chovatelů.

Mistr OS Jihlava 2006, mistr dlouhých tratí východních Čech 2006  - Reiterman Jaroslav st.

                                                                                                  Použito z časopisu Poštovní holub

Tento článek by se taky mohl jmenovat „Vícenásobní mistři OS Jihlava, otec a syn Reitermanové“.

Suverenita a vyrovnanost jejich výkonů (každý na svém holubníku) je úctyhodná.

 

Město Jihlava je chovatelské veřejnosti možná známo tím, že se tam konají schůze prezídia a svazové konference. Je zhruba v polovině České republiky, takže je dostupné jak pro funkcionáře Českého sdružení, tak pro funkcionáře Moravskoslezského sdružení. Na jedné z okrajových části Jihlavy má svůj rodinný dům známý prodejce chovatelských potřeb a především úspěšný chovatel poštovních holubů pan Jaroslav Reiterman starší. Proč píši starší? Protože stejně úspěšným chovatelem je i jeho syn Jaroslav Reiterman mladší, holubařící v 15 km vzdálené Kamenici. Jejich vzájemné chovatelské klání a spolupráce jim oběma přinesla v posledních letech celou řadu vynikajících úspěchů.

 

Chovatelské začátky.

V roce 1967, to již byl 2 roky ženatý, se rozhodl postavit v okrajové části Jihlavy rodinný dům pro zabezpečení dobrého zázemí své rodiny a s předsevzetím, že jedině tak se dají dobře chovat poštovní holubi, kterých měl již v té době plnou hlavu. Hned po skončení stavby domu s ušetřeného materiálu postavil svůj první holubník. Ten několikrát až do dnešní doby přestavoval, až do dnešní podoby, se kterou je plně spokojen. Velký podíl má také manželka, dva synové, dcera a jejich partneři. Pan Reiterman je již 6. rokem v důchodě a pěkných holubníků, kde to jemu a jeho holubům skvěle vyhopvuje, a o to v našem chovatelství především jde. Nebýt jeho funkcionářské činnosti, byl by to ráj na zemi. Jenže někdo musí dělat i toto a přitom se setká s tou stinnou stránkou holubaření. Na schůzích musí do nekonečna poslouchat a vysvětlovat námitky různých šťouralů,, věčných nespokojenců a v neposlední řadě i závistivců. Jak sám říká, jsou to většinou ti co pro holubářství nikdy nic neudělali, ale zkritizují všechno co udělal druhý. Tito „chovatelé“ dělají pramálo i pro své holuby, za svůj neúspěch pak kritizují kde koho, jenom ne sami sebe. On sám si velice váží každého, kdo ve svém volném čase, kdy ostatní sedí u svých rodin a holubů, vykonává různé funkce a věnuje hodně práce organizování našeho poštovního holubářství.

Od počátku jeho holubaření, tak jako mnoha jinými holubníky, prošla celá řada holubů od různých chovatelů a různých linií. Byli to především holubi Fabry, v 70. letech nejrozšířenější a velmi úspěšní holubi na Moravě. Jak je všeobecně známo, byli a ještě dnes jsou to velice tvrdí holubi zejména na dlouhé tratě. Do těchto holubů byli připařováni holubi od Františka Křivy ras Espt – Delbar. Po otevření hranic směrem na západ se poohlíželi společně se synem po špičkových holubech chovaných ve vyspělých holubářských zemích. Volba padla na holuby Herbots a Shellens. Výsledky, kterých tito holubi na jejich holubnících dosahují ukázaly, že tato volba byla správná.

 

Holubníky pana Reitermana.

Jsou postaveny hned za domem na travnatém dvorku a jedná se o holubníky zahradní. Chovatelské zařízení má několik částí. Nově postavený je holubník 10 x 2,5 m pro závody vdovskou metodou. Holubník má 4 oddělení, každé se 16 budníky. Roštová podlaha, stropní regulovatelné větrání, přední pletivová stěna, vlety upraveny pro konstatování ESK. Další součástí jeho chovatelského zařízení je holubník pro přirozenou metodu se 40 budníky, zde jsou umístěni především roční holubi. S těmito se závodí velice opatrně, nasazováni jsou jen za předpokladu pěkného počasí. Následují 2 oddělení pro chovné holuby, každé 2 x 2 m se 16 budníky. Dále oddělení pro vdovy 2 x 2 m v něm je 60 sedaček. Poslední je holubník pro holoubata, 2 oddělení 2 x 3 m v každém 60 sedaček, přední stěna pletivo. Dostatek čerstvého vzduchu, pravidelné denní čištění, výměna napáječek, to je samozřejmostí. Celé chovatelské zařízení společně s jemně střiženým trávníkem dávají příjemný estetické pohled.

 

 

Dosažené úspěchy.

Největších úspěchů dosáhl pan Reiterman v posledních 10-ti letech. V roce 1997 se stal poprvé mistrem oblastního sdružení Vysočina. Tohoto vítězství si dodnes velice považuje, protože oblast byla roztažena od Jihlavska, následně Žďárská vysočina až po Brno. Podmínky byly v takto rozlehlé oblasti, hlavně na začátku závodní sezóny, velmi nesrovnatelné. V té době měla základní organizace v Jihlavě úspěšnost 14,98 %. Úspěšnost pana Reitermana byla 34,70 %. V tomto roce začal poprvé závodit vdovskou metodou. Vdovců měl 12 a vedl je přesně podle návodu Lou Wouterse. Při vedení vdovců se do puntíku držel tohoto návodu, a jak se později ukázalo, tak to fungovalo. Zejména krmení, ráno super kvalita po dobu 10-ti minut, pak celý den k dispozici ječmen, a večer znovu super kvalita a to na ½ hodiny. Tento způsob se praktikuje dodnes. Pokud jde o super kvalitu, myslí tím množství druhů zrnin a semen v nejlepší kvalitě. Jelikož v Jihlavě provozuje se synem obchod s veškerým holubářským a drobnochovatelským sortimentem, sestavili 4 druhy krmných a závodních směsí. Názvy: STANDARD – 12 druhů semen a zrnin, BOJOVÁ SMĚS – 12 druhů zrnin a semen, SUPER DIETA – 11 druhů zrnin a semen, PŘEPEŘOVACÍ SMĚS – 11 druhů semen a zrnin, dále recepturu granulí pro období odchovu a krmení holoubat po odstavení. Protože v prodejně mají ještě 4 druhy krmných směsí od firmy Bayers a 5 druhů krmných směsí od firmy Versela Laga, může pan Reiterman kdykoliv zareagovat na jakýkoliv problém ve výživě svých holubů. Mimo kvalitní krmivo využívá v hojném množství i dalších, především kondičních produktů pro poštovní holuby.

 

 

 

 

Závodní sezóna 2006

patřila rovněž mezi ty velice úspěšné. Pan Reiterman vybojoval mistrovský titul oblastního sdružení Jihlava. Zvítězil v mistrovství středních tratí, mistrovství dlouhých tratí a vyhrál 5 závodů OS. Velice si cení vítězství v mistrovství dlouhých tratí Východních Čech, kde spolu soutěží 300 chovatelů. Konečně se mu zúročila mnoholetá práce se chovem dlouhotraťových holubů linií Fabry x Espt x Delbar. Ošetřování holubů v tomto roce bylo následující: Sezóna začínala skončením

 

 

 

 

Jaroslav Reiterman st. a Jaroslav Reiterman ml., silná konkurence

závodní sezóny 2005. Neúspěšní vdovci byli vyřazeni, někteří úspěšní přeřazeni do chovné voliéry. Do volných budníků jsou umístněni roční samci. Takto všichni vdovci odchovají po jednom holouběti. Po odchovu se budníky uzavřou a vdovci zůstávají společně s holubicemi pohromadě. Krmeni jsou přepeřovací směsí  a jako doplněk se jim podává česnekový olej společně s pivními kvasnicemi, do vody tekutý čaj Herba Duif, vše 2x týdně. Holubice jsou od vdovců odděleny o vánocích. V tomto období se krmí 1 x denně a to 95 % ječmen a 5 % řepka. Takto se krmí až do poloviny února. Po tomto termínu se přechází jak u vdovců, tak u holubic ke standardnímu krmení, aby byli jak vdovci, tak holubice nažhaveni k zapáření. Do konce února proběhne i přeléčení  trichomonády /Rodinazol/, kokcidií /Baycox/, odčervení /Aldifal/, očkování proti Pseudomoru /Colinak NH/. Colinak jsme zvolili jako změnu proto, že posledních 5 roků jsme používali Nobivak. Všichni holubi jak vdovci, tak přirozená metoda, tak holubi ve voliéře jsou zapářeni 1. března. Je to proto, aby mohl některá vajíčka od vdovců podsadit holubům v přirozené metodě. Po odchovu první líhně u vdovců, když vdovci sedí 8 dnů na druhých vejcích, samce ráno pochytá a dá je do transportních košů, kde jsou připraveni na odvoz na trénink  Holubicím odebere vajíčka, dá čisté misky a takto připravené holubice čekají na přílet vdovců, kteří byli hromadně vypuštění na vzdálenosti 15 km. Doma je přivítají holubice již bez vajíček. Po hodině jsou holubice odstraněny  a začíná klasické vdovství. Po dvou dnech jsou vdovci opět  vyvezeni na 15 km trénink, po příletu jsou hned vyvezeni na další tentokrát 30 km trénink, poté jsou připraveni na první závod. Vdovce vypouští k rannímu tréninku v 5.45 hodin ráno a večer v 18.30 hodin. Čištění budníků v době každého proletu je samozřejmostí. Holubice poprvé v závodní sezóně 2006 před nasazením vdovců na závod po celou závodní sezónu neukazoval. Vdovcům před nasazením na závod dal pouze do budníku misku. Měl k tomu několik důvodů. Usnadnilo mu to práci před košováním, samci jsou při chytání mnohem klidnější a některé holubice, které se mezi sebou někdy páří by samce před nasazováním velice zklamaly a bylo by po dobrém výkonu. První 3 – 4 týdny vdovství vždy ve čtvrtek provádí nácvik vdovců. Před nácvikem pouze miska v budníku, při doletu holubice čeká na vdovce a je sním ponechána ½ hodiny v budníku. V dalším průběhu závodní sezóny jsou tréninky vynechány a vdovci nasazováni pouze na závod.

 

Krmení vdovců v závodní sezóně.

Neděle, den návratu ze závodu. Ve skleněné nádobě rozmíchaná polévková lžíce Glukosportu ve dvou lžících vody smíchaná s krmivem Superdieta. Do vody Elektrolit, k pití ponechává pouze 2 hodiny z důvodu možné reakce obou složek /dextroza + elektrolit/ pozor hlavně v letních měsících. Večer Superdieta, do vody Chromix. Pondělí, ráno Superdieta, na pití čistá voda. Večer Superdieta na pití čistá voda. V pondělí se holubi koupou, do koupání dává koupelovou sůl Bayers, 1 polévková lžíce na 10 litrů vody. Úterý, ráno Superdieta, na pití čistá voda. Večer Superdieta, do vody Herba Zyma /tekutý čajový produkt z org. kyselin, výtažků bylin, jodidu draselného, enzymů a řas/ pro stimulaci trávení a harmonizaci střevní mikroflóry. Středa, ráno Superdieta + Aminostar 1 uzávěr na kilogram krmení, na pití čistá voda. Večer Bojová směs bez kulatiny, do vody Herba Zyma. Čtvrtek, ráno Bojová směs s kulatinou a 20 % Energy Plus Versele Laga. Na krmení tekuté kvasnice Zell Oxygen, na pití čistá voda. Večer Bojová směs + 20 % Energy Plus, do vody Herba Zyma. Pátek, ráno Bojová směs + 20 % Energy Plus, na pití čistá voda. Večer Bojová směs + 20 % Energy Plus, pokapat E-Vitolem a posypat Belvicou, stimuluje oheň u vdovců. Sobota den nasazování, Superdieta jen poloviční dávka, na pití čistá voda.

Tento systém platí pro ideální podmínky při přípravě vdovců na krátké a střední tratě. Před dlouhými tratěmi dává 3 dny před nasazováním ráno a večer jednu tabletu Colvit Plus. V průběhu závodní sezóny třikrát přeléčí dýchací cesty /Nifuramicin, Orni Speciál, Gambazin/. Dvakrát až třikrát za sezónu tlumí Trichononádu Rodinazolem.

 

Nejúspěšnější závody v roce 2006:

Slaný              120 km           1699 holubů    1, 2, 3, 9, 25, 39         atd.      64/23

Wurzburg 1     410 km           1310 holubů    2, 6, 12, 13, 22, 25     atd.      27/14

Koblenz           584 km             470 holubů    4, 11, 19, 23               atd.      10/7

Aachen 1        694 km             443 holubů    2, 4, 17, 35                 atd.      10/4

Wurzburg 3     410 km             654 holubů    1, 6, 7, 11, 12             atd.      30/14

Ostende          919 km             216 holubů    4, 18, 26, 41, 43         atd.      10/5

Chomutov 3    195 km           1103 holubů    5, 9, 11, 12                 atd.      25/17

Aachen 2        694 km             310 holubů    2, 12, 14, 23, 46         atd.      10/5

Halle 3            345 km             959 holubů    1, 2, 3, 6, 8, 9, 21       atd.      22/15

Wurzburg 4     410 km             693 holubů    2, 28, 33, 45               atd.      24/11

Brusel             818 km             204 holubů    1, 4, 22, 25, 32           atd.      10/5

Halle 4            345 km             890 holubů    1, 2, 3, 6, 33               atd.      25/11

 

 

 

 

 

 

Dlouhé tratě Východních Čech 2006 – 300 soutěžících chovatelů:

Koblenz           584 km           2394 holubů    26, 87, 119, 165                     10/7

Aachen 1        694 km           1967 holubů    3, 5, 32, 86, 340                     10/5

Ostende          919 km             884 holubů    9, 60, 77, 143,157                  10/5

Aachen 2        694 km           1123 holubů    3, 15, 21, 45, 100, 205, 206   10/7

Brusel             818 km             519 holubů    2, 8, 49, 52, 64, 89                 10/6

 

Holubi, kteří se nejvíce zasloužili o úspěchy v roce 2006:

04-0294-1118             V roce 2006 12 cen. Ve dvou letech 20 cen a 6075 vítězných km. Holub  

                                   je z linie Karel Shellens od Ludvíka Kelbla. V rodokmenu 4x National 1,

5x první cena.

04-0294-1186             V roce 2006 9 cen, z toho 1, 2, 3 a 18 cena v OS. Ve dvou letech 13 cen a 3848 vítězných km. Holub je z linie Karel Shellens od Ludvíka Kelbla. V rodokmenu 4x National 1.

04-0294-1125             V roce 2006 8 cen, umístnil Koblenz, Aachen1, Aachen 2, Brusel. Ve dvou letech 13 cen a 5719 vítězných km. Otec linie Karel Shellens v rodokmenu 3x National 1, matka František Křiva linie Espt. 

03-0294-623               V roce 2006 12 cen, z toho 1, 3, 6, 12, 23 cena v OS. Ve třech letech 19 cen a 5806 vítězných km. Linie Karel Shellens x Herbots.

03-0294-759               Starý kroužek. V roce 2006 jako pozdní dvouletý dosáhl 2, 6, 6, 10, 23 cenu v OS. Linie Karel Shellens v rodokmenu 4x National 1. Bratranec holubů 1118, 1125 a 1186.

00-0294-960               V roce 2006 9 cen, z toho 3, 8, 11, 20, 28 cena v OS. V oblasti Východní Čechy 3 cena Aachen a 8 cena Brusel. Celkem 34 cen a 10816 vítězných km. Holub je 7. ESO časopisu Poštovní holub v roce 2006. Linie Herbots x Soontjes x Desmet Mattys – Franz Poml. 

00-0294-210               V roce 2006 7 cen. Celkem 33 cen a 15493 vítězných km. Nejvýkonnější holub OS za dva roky 2005/2006, 8370 km. Na svém kontě má umístnění 3x Ostende, 6x Aachen, 2x Brusel, 3x Koblenz.. Linie Fábry x Espt.

02-0294-780               V roce 2006 6 cen, z toho 3 cena Aachen 1 oblast Východní Čechy dále umístnění z Aachen 2 a Brusel. Linie Stichelbaut x Van Riel x Delbar.

02-0294-722               V roce 2006 12 cen. Za dva roky 22 cen a 6718 km. Linie Delbár x De Klak.

04-0294-1050             V roce 2006 6 cen. Holub na dlouhé tratě, 1 cena Brusel v OS a 2 cena v oblasti Východní Čechy dále umístnil Koblenz a Aachen. Linie Fabry x Delbar.

00-0294-218               V roce 2006 umístnil Aachen l, Aachen 2 a Ostende. Za dva roky 2005/2006 13 cen a 6939 vítězných km. Linie Fabry.

02-0294-820               Celkem 32 cen a 9418 vítězných km. V roce 2003 1. místo ESO ročních, v tomto roce získal 7 cen. Mimo jiné získal 1. cenu ze závodu Schweinfurt 391 km a 1. cenu ze závodu Halle 345 km.

 

Holoubata budoucnost úspěchů chovatele.

Pan Reiterma odchovává holoubata pouze z první líhně. V letošním roce má odstaveno kolem 100 holoubat. Holoubata jsou chována ve dvou holouběcích holubnících, více připomínají voliéry. Jsou vedena bez jakýchkoliv zásahů do jejich vývoje. Jsou dobře krmena směsí, která obsahuje hodně kulatiny. V samostatných miskách jsou holoubátům k dispozici již výše zmíněné granule. Denně čerstvá voda je samozřejmostí. Holoubata jsou vakcinována proti Pseudomoru. Další léčení u holoubat neprovádí. Přirozené zdraví je zárukou příštích úspěšných závodníků. Holoubata si z počátku sám cvičí, jsou postupně vyvážena 10 x až 15 x na vzdálenost 5 km až 50 km. S holoubaty závodí v rámci program OS. Úspěchům holoubat nepřikládá velký význam. 

 

Voliéra, chovné zázemí chovatele.

Základním kádrem voliér jsou holubi linie Karel Shellens. V roce 2002 koupil pan Reiterman na Celostátní výstavě v Polné holoubě 01-029-14, které tam vystavoval v  kategorii ESO holoubat v kolekci OS Karlovy Vary pan Jan Cvetan. Toto holoubě bylo čistá linie Karel Shellens. V následujícím roce z tohoto holuba odchoval 10 holoubat, které převedl všechny do voliéry. Odchovy těchto holubů tvoří dnes základ jeho velice úspěšné linie Shellens holubů. Další neméně významnou část chovné voliéry tvoří úspěšní závodníci, kteří jsou po skončení závodní kariéry převedeni do chovu. V poslední době to byli tito holubi:

97-035- 10115            Celkem 41 cen a 17374 vítězných km, z toho 5 x Aachen, 2 x Koblenz, 2x Mannheim, 1 x Brusel. Je otcem holuba 04-0294-1050. Linie Fabry x Delbar.

98-035-6144               Celkem 58 cen a 17967 vítězných km. V sezóně 2005 ještě umístil 11 závodů. Linie Delbar x Fabry.

98-035-6085               Celkem 50 cen a 15761 vítězných km. Linie Křiva x Fabry.

98-035-6015               Celkem 38 cen a 18989 vítězných km. Vynikající závodní na dlouhé tratě. 10 x Aachen, 5 x Ostende, 1 x Lille, 1 x Mannheim. Linie Fabry.

Z uvedeného je zřejmé, že pan Reiterman velice systematicky a vyváženě obsazuje chovné holuby ve své voliéře. Vedle linie rychlých holubů původem Karel Shellens jsou ve voliéře i osvědčené, možno je nazvat staré linie holubů Fabry, Espt, Delbar. Tito jsou zárukou úspěchů především na dlouhých tratích, což dokazují jejich potomci svými výkony. Titul mistr dlouhých tratí Východních Čech v roce 2006, to jenom potvrdil.

 

V Jihlavě jsme navštívili skutečného mistra našeho holubářského řemesla. Nejen, že je dobrým chovatelem, a rozhovor s ním nám to potvrdil, ale i obětavým funkcionářem a chovatelem, který se stará i o nás ostatní. Jeho prodejna všech druhů krmiv, přípravků pro chovatele a široký sortiment produktů pro poštovní holuby a nejen pro ně, to je obrovský kus práce a především starostí, který věnuje pan Reiterman nám chovatelům. Přejeme, ať se mu v budoucnu daří stejně jako doposud, a ať mu jeho holoubci udělají spoustu radostí dobrým výkonem. 

 

 

Antonín Polívka

Ing. Jaroslav Novotný

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one